Nie jesteś zalogowany.
Zaloguj się / Zarejestruj się

 

O projekcie


animuj! Warszawę

to projekt, który jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie o rolę i znaczenie Warszawy przy wykorzystaniu filmu animowanego.

Pomysł narodził się w trakcie dyskusji na temat jednego z bardziej kontrowersyjnych miast europejskich, jakim jest Warszawa. Właśnie ze względu na swoją niekreśloność, złożoność i mnogość perspektyw, z których można na nią patrzeć dojście do porozumienia stawało się niemożliwe. Okazało się natomiast, że pod pozorem nijakości i nieokreśloności kryją się prawdziwe perełki - miejsca, ludzie, wydarzenia i zwyczaje jej mieszkańców. Warszawa aż pulsuje twórczą energią i jest swoistą hybrydą, która kryje w sobie mnóstwo intrygujących elementów. Nie tworzy to łatwego do przekazania obrazu i wlaśnie dzięki temu stało się wyzwaniem dla nas oraz uczestników projektu.


Wyznaczyły go trzy kluczowe elementy: animacja, szerokie spojrzenie oraz rzeczywistość.

animacja

Do poruszenia tak złożonego tematu postanowiliśmy wybrać równie złożony, nieodkryty i wymagający środek wyrazu jakim jest sztuka animacji. Tak jak chcieliśmy przełamać stereotypy związane z Warszawą, tak samo projekt miał przełamać stereotypy związane z animacją jako wymagającą specjalistycznego sprzętu i nadzwyczajnych umiejętności plastycznych. Dlatego na projekt złożyły się: warsztaty tworzenia filmów animowanych, podczas których uczetnicy uczyli się animacji tworząc film o Warszawie, konkurs na film animowany o Warszawie oraz spotkania z wybitnymi polskimi animatorami.
Postanowiliśmy wykorzystać animację poklatkową, w której rejestruje się za pomocą apratu i komputera kolejne fazy ruchu uzyskując na końcu wrażenie poruszania się wykorzystanych elementów. W celu podkreślenia różnorodności zaproponowaliśmy techniki z użyciem: lalek, elmentów wycinanych z gazet, zdjęć, czy nawet piasku.

szerokie spojrzenie

Kolejnym warunkiem podjęcia tematu było zapewnienie udziału maksymalnie dużej liczbie osób, które wniosłyby indywidualne spojrzenie na problem. W każdym z pięciu warsztatów brało udział pięć grup, które pracowały nad fragmentem filmu o Warszawie. Miały one za zadanie przedstawienie swojego fragmentu w oderwaniu od całości filmu i innych jego części, co gwarantowało swobodę i brak ograniczeń. Temat był jeden, ale spojrzeń wiele. Przed premierowym pokazem filmu uczestnicy warsztatów nie znali jego ostatecznego kształtu. Ten nietypowy przebieg procesu twórczego miał oddać złożoność obrazu miasta oraz trudności, jakie stwarza próba jego całościowego uchwycenia.

rzeczywistość

Zależało nam na tym, aby film warsztatowy powstawał w bliskim związku z otaczającą nas rzeczywistością. Dlatego szukaliśmy inspiracji, aby wspólnie dostrzec zjawiska, atmosferę i miejsca, które czasem może ciężko zauważyć. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć miejsc, ludzi oraz wydarzeń, zbieraliśmy prasę i przygotowywaliśmy materiały historyczne. Zostały one wykorzystane zwlaszcza podczas dwóch warsztatów towarzyszących Festiwalowi Niewinni Czarodzieje, którego tematyka odwołuje się do życia kulturalnego Warszawy z lat 50-tych i 60-tych. Dzięki temu udało nam się uchwycić wydarzenia i atmosferę sprzed lat, które ukształtowały współczesny obraz miasta.