Nie jesteś zalogowany.
Zaloguj się / Zarejestruj się

 

Konkurs


W ramach projektu odbył się konkurs na najlepszy film animowany o Warszawie. Temat Konkursu brzmiał: „Warszawa wczoraj i dziś. Pokaż swój obraz miasta.”

Również ten element projektu miał przełamać stereotypy związane z animacją jako sztuką wymagającą specjalistycznego sprzętu i nadzwyczajnych umiejętności plastycznych. Chcieliśmy sprowokować jak największą liczbę osób do myślenia o Warszawie jako nowoczesnej, choć bardzo zakorzenionej w historii, przestrzeni miejskiej. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: co wpłynęło na współczesny kształt stolicy - jej mieszkańców, architekturę i atmosferę? Zadaniem uczestników „animuj! Warszawę” było uchwycenie perspektywy historycznej i próba odpowiedzi na pytanie: jakie elementy historii tego miasta sprawiły, że jest ono takie, a nie inne?

Dla chętnych do wzięcia udziału w Konkursie przygotowaliśmy bogatą dokumentację historyczną miasta, która dostępna była na stronie internetowej. Wybraliśmy szczególnie inspirujące materiały wizualne dotyczące historii Warszawy od pierwszej wojny światowej aż do czasów nam współczesnych.

Jury Konkursu składało się z przedstawicieli Muzeum Powstania Warszawskiego, teoretyków i praktyków, zajmujących się sztuką animacji i nowych mediów. Skład Jury Konkursu: Dariusz Gawin, Witold Giersz, Jerzy S. Majewski, Marek Skrobecki, Robert Turło, Mariusz Wilczyński.


Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli się tego trudnego wyzwania i wypowiedzieli się na temat obrazu Warszawy za pomocą animacji.


Gratulujemy zwycięzcom Konkursu:
Tomaszowi Popakul za zajęcie I miejsca z filmem: „1000 wiader wody”

oraz wyróżnionym:
Anieli Fidler-Wieruszewskiej za film „Warszawa wczoraj i dziś“
i Maciejowi Szymczuk za film „Sen o Warszawie“


Życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie animacji i liczymy na relację z Festiwalu Animacji Annecy 2009.


 

Skład Jury Konkursu:


Dr Dariusz Gawin- (ur. 1964) - historyk idei, filozof, socjolog, publicysta.
W 1989 ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1998 na podstawie pracy pt. Konserwatywna filozofia kultury. Problematyka kultury w pismach T. S. Eliota, M. Oakeshotta, R. Scrutona uzyskał w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN stopień doktora filozofii. W latach 1989-1993 pracował jako asystent w Instytucie Historii UW, a od 1993 jako asystent, a następnie adiunkt w IFiS PAN. Jest kierownikiem Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego IFiS PAN. O maja 2005 pełni funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Zajmuje się historią filozofii politycznej i historią idei. Zasiada w kolegium redakcyjnym rocznika filozoficznego Teologia Polityczna. Publikował w "Znaku", "Res Publice Nowej", "Twórczości", "Przeglądzie Politycznym", "Tygodniku Powszechnym" i "Życiu". Współpracuje z krakowskim Ośrodkiem Myśli Politycznej. Od stycznia 2007 wspólnie z Markiem Cichockim i Dariuszem Karłowiczem prowadzi w TVP Kultura program Trzeci punkt widzenia. W 2006 otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego za książkę Polska, wieczny romans.
(Źródło : Wikipedia)


Witold Giersz- Urodzony w 1927r. Witold Giersz, studiował ekonomię w Katowicach. Przygodę z animacją rozpoczął w 1950 r., gdy zgłosił się na anons Spółdzielni Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Po czterech latach był już asystentem reżysera i głównym animatorem. Jest twórcą warszawskiego Studia Filmów Rysunkowych oraz filii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, które po usamodzielnieniu w 1958 nosi nazwę Studia Miniatur Filmowych. Debiutował w 1956 filmem "Tajemnica Starego Zamku". Studia filmowe skończył dopiero w 1974, kończąc Studium Zaoczne wydziału reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej. Po trzech latach, otrzymawszy dyplom, był już jednym z czołowych twórców filmów animowanych w Polsce. Obecnie Witold Giersz współpracuje z Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Jest laureatem wielu nagród min. nagrody Ministra Kultury za całokształt twórczości w dziedzinie filmu animowanego (1979, 2001), nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży (1979, 1981), nagrody im. Zenona Wasilewskiego (1979) oraz wielu głównych nagród zdobytych na najważniejszych festiwalach filmów krótkometrażowych, w Krakowie czy Oberhausen i festiwalach filmów dla dzieci, w Cannes czy Poznaniu. (Źródło : Wikipedia)


Piotr Janowczyk- Z wykształcenia plastyk oraz historyk sztuki.
Zajmuje się teorią oraz praktyką sztuk wizualnych. Jego ilustracje oraz artykuły z zakresu sztuk plastycznych były publikowane w magazynach: Exclusiv, Warsaw Point, Artifex, Świat - Kultura, Podróże, Po godzinach, Życie Warszawy, Dziennik, Gazeta Wyborcza. W swojej pracy plastycznej posługuje się językiem wizualnym typowym dla kultury masowej. Stąd też jego wielokrotny udział w przedsięwzięciach związanych z komiksem, plakatem, street-artem oraz filmem animowanym. Jako twórca animacji wykonał na zlecenie TV HBO i AXN ponad 20 krótkich filmików do scenariuszy Rafała Skarżyckiego. W latach 2003 – 2007 współpracował jako rysownik z Życiem Warszawy, drukując dziesiątki komiksowych plansz oraz shortów. W roku 2004 jego prace zostały włączone do "Antologii Komiksu Polskiego" wydawnictwa Egmont. W tym czasie powołał do życia i jako redaktor naczelny prowadził magazyn COM X, skupiając młode pokolenie plastyków, ilustratorów i rysowników ze środowiska warszawskiego. Wielki miłośnik street-artu i autor wielkoformatowych murali ściennych, które można zobaczyć zarówno na ulicach Warszawy jak i w prestiżowych lokalizacjach, np. “Mur Sztuki” w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jako wykładowca był wielokrotnie zapraszany do jury konkursów graficznych, fotograficznych oraz ilustratorskich (m.in.: BWA POLYGONUM, Warszawska Jesień Fotograficzna. LAIF, VOYAGE). Jest wykładowcą w Akademii Fotografii.


Jerzy S. Majewski- (ur. 1960) - dziennikarz i publicysta, od 1993 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej". Autor książek o Warszawie: "Warszawa nie odbudowana" (1998), "Warszawa nieodbudowana. Metropolia belle epoque" (2003), "Warszawa nieodbudowana. Lata dwudzieste" (2004), "Warszawa nieodbudowana. Lata trzydzieste" (2005). (Źródło : Wikipedia)


Marek Skrobecki- współtwórca m.in. nagrodzonego Oskarem filmu „Piotruś i wilk”. A poza tym, reżyser filmów animowanych, przede wszystkim realizowanych klasycznymi technikami lalkowymi. Twórca od wielu lat związany jest z łódzkim Se-ma-forem. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi i kierunku reżyserii filmu animowanego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Był stypendystą British Council oraz odbył staż w Jim Henson’s Creature Shop i Aardman Animation (1992 r). Zadebiutował w 1988 r. filmem Epizod. Później próbował swoich sił w rysunkowych filmach dla dzieci. Jednak dopiero w zrealizowanym w 1992 r. w Se-ma-forze filmie D.I.M odnalazł swoją oryginalną drogę, a ożywianie kukieł wielkości człowieka stanowiło niewątpliwie novum na gruncie polskiej animacji przestrzennej. Doświadczenia zdobyte przy tym filmie wykorzystał w następnych filmach, a zwłaszcza przy filmie Ichthys. (Źródło : Wikipedia)


Robert Turło- Reżyser, scenarzysta, animator, artysta plastyk. Urodził się w 1966 roku w Podgrodziu. W 1998 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, zdobywając dyplom na Wydziale Grafiki w Pracowni Filmu Animowanego u prof. Daniela Szczechury. Jest autorem wielu filmów animowanych, reklamowych i wideoklipów, m.in. dla Pudelsów, Maleńczuka, Big Cyca, Piersi czy Lady Pank. Współpracuje też z programami telewizyjnymi: Wieczór z Jagielskim, Jaka to melodia, Autograf, Jazda kulturalna. Film Lodowa góra zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. Światowy Złoty Medal 2005 w kategorii Programów dla Dzieci, przyznany przez jury festiwalu nowojorskiego, Srebrną Kreskę za najlepszy film animowany dla dzieci przyznaną przez Jury IX Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA'2003 w Krakowie. Film ten zakwalifikował się też do konkursu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy w 2004 roku. Z kolei obraz O królewnie… otrzymał Srebrną Kreskę za najlepszy film animowany dla dzieci przyznaną przez Jury XI Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA'2005 w Krakowie i Bronze Cairo na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Kairze (Cairo International Film Festival for Children) w 2006 roku. Obecnie reżyser pracuje nad serią Miś Fantazy oraz nad filmem Gdzie jest księżyc?


Mariusz Wilczyński- Ukończył na łódzkiej ASP malarstwo w pracowni prof. Stanisława Fijałkowskiego i drzeworyt w pracowni prof. Andrzeja Mariana Bartczaka (1986).W początkowym okresie po studiach aktywny jako malarz i performer. Dopiero dziesięć lat po dyplomie, od 1996 zaczął interesować się filmem animowanym, będąc w tej dziedzinie absolutnym samoukiem. Praktyczną szkołą animacji były dla niego lata 1996-2000, kiedy co tydzień rysował wymyślone przez siebie "Księgoklipy" dla programu "Goniec Kulturalny" (TVP1) oraz teledyski animowane, za które w latach 1996-2001 zdobył 6 Yachów. Wykładał animację klasyczną na Kunstuniversitat w Linzu (2003-2005) i na ASP w Łodzi (2003-2007), a od października 2007 uczy animacji klasycznej w łódzkiej filmówce PWSFTviT. Jest autorem animowanej oprawy plastycznej kanału TVP Kultura od początku istnienia stacji (kwiecień 2005). Jest pierwszym i dotąd jedynym polskim autorem filmów animowanych który miał indywidualny, retrospektywny przegląd swoich filmów w prestiżowym The Museum of Modern Art w Nowym Jorku / MoMA oraz pierwszym autorem animacji z Polski którego film wyświetlano w słynnej The National Gallery w Londynie. Obecnie pracuje nad filmami: "Zabij to i wyjedź z tego miasta" z muzyką Tadeusza Nalepy (2010) oraz "Mistrz i Małgorzata" z muzyką Tomasza Stanki (2012).
(Źródło : Wikipedia)