Nie jesteś zalogowany.
Zaloguj się / Zarejestruj się

 

Organizatorzy


Instytut Stefana Starzyńskiego to oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, który poprzez programy edukacyjne, badawcze, działalność wydawniczą ma propagować wiedzę na temat Warszawy, koncentrując się przede wszystkim na najnowszej historii stolicy oraz na kwestiach związanych z jej obecnym, dynamicznym rozwojem.

W ramach warsztatów współpracowaliśmy ze studentami i absolwentami PWSFTViT w Łodzi. Na każdy warsztat zapraszany był również gość specjalny- animator z grona czołówki polskiej animacji, z którym dodatkowo organizowano spotkanie, na które mógł przyjść każdy zainteresowany.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

Marek Skrobecki
Robert Turło
Daniel Szczechura
oraz producent – Marcin Kobylecki


Marek Skrobecki

Pierwszym gościem specjalnym warsztatu był Marek Skrobecki- współtwórca m.in. nagrodzonego Oskarem filmu „Piotruś i wilk”.

A poza tym, reżyser filmów animowanych, przede wszystkim realizowanych klasycznymi technikami lalkowymi. Twórca od wielu lat związany jest z łódzkim Se-ma-forem. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi i kierunku reżyserii filmu animowanego w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Był stypendystą British Council oraz odbył staż w Jim Henson’s Creature Shop i Aardman Animation (1992 r). Zadebiutował w 1988 r. filmem Epizod. Później próbował swoich sił w rysunkowych filmach dla dzieci. Jednak dopiero w zrealizowanym w 1992 r. w Se-ma-forze filmie D.I.M odnalazł swoją oryginalną drogę, a ożywianie kukieł wielkości człowieka stanowiło niewątpliwie novum na gruncie polskiej animacji przestrzennej. Doświadczenia zdobyte przy tym filmie wykorzystał w następnych filmach, a zwłaszcza przy filmie Ichthys. (Źródło : Wikipedia)


Robert Turło

Gościem specjalnym drugiego warsztatu był Robert Turło, który został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami za animacje filmowe dla dzieci.

Reżyser, scenarzysta, animator, artysta plastyk. Urodził się w 1966 roku w Podgrodziu. W 1998 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, zdobywając dyplom na Wydziale Grafiki w Pracowni Filmu Animowanego u prof. Daniela Szczechury. Jest autorem wielu filmów animowanych, reklamowych i wideoklipów, m.in. dla Pudelsów, Maleńczuka, Big Cyca, Piersi czy Lady Pank. Współpracuje też z programami telewizyjnymi: Wieczór z Jagielskim, Jaka to melodia, Autograf, Jazda kulturalna. Film Lodowa góra zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. Światowy Złoty Medal 2005 w kategorii Programów dla Dzieci, przyznany przez jury festiwalu nowojorskiego, Srebrną Kreskę za najlepszy film animowany dla dzieci przyznaną przez Jury IX Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA'2003 w Krakowie. Film ten zakwalifikował się też do konkursu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy w 2004 roku. Z kolei obraz O królewnie… otrzymał Srebrną Kreskę za najlepszy film animowany dla dzieci przyznaną przez Jury XI Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA'2005 w Krakowie i Bronze Cairo na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci w Kairze (Cairo International Film Festival for Children) w 2006 roku. Obecnie reżyser pracuje nad serią Miś Fantazy oraz nad filmem Gdzie jest księżyc?
(źródło : www.alekino.com)


Gościem specjalnym spotkania "Animacja okresu odwilży" był Daniel Szczechura.

Daniel Szczechura – ur. 1930, jeden z najwybitniejszych polskich twórców animacji, reżyser i scenarzysta filmów animowanych. Był współzałożycielem warszawskiego teatru STS, gdzie zajmował się scenografią. Jest wykładowcą warszawskiej ASP, gdzie prowadzi pracowanie filmu animowanego, uczelni zagranicznych (m.in. Królewskiej Akademii Sztuki w Gandawie i Emily Carr College w Vancouver) a obecnie wydziały Filmowego Uniwersytetu Śląskiego. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz wiceprezes ASIFA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Animowanego). Jest laureatem licznych prestiżowych nagród na festiwalach filmowych (m.in. Kraków, Oberhausen, Buenos Aires, Montevideo, Barcelona), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za całokształt twórczości w dziedzinie animacji (1975), Nagrody Specjalnej ASIFA za nieoceniony wkład w sztukę i rozwój filmu animowanego (1990).


Animatorzy


Magdalena Bryll
"Z animacją po raz pierwszy zetknęłam się na legnickich Warsztatach Filmu Animowanego, w wieku piętnastu lat. Dziś mam 25 lat i prawie ukończone studia w łódzkiej Filmówce. Rok temu rozpoczęłam współpracę ze studiem Se-Ma-For, przy produkcji filmu animowanego "Peter and the Wolf". Później brałam udział w produkcji animowanych poklatkowo reklam, filmu o Łodzi pod tytułem "Miasto Płynie", oraz koprodukcji polsko-litewskiej, filmu dokumentalnego z elementami animacji pt. "Treser Żuków"."

Barbara Szewczyk
Studia na kierunku Animacji w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Ma na swoim konciecztery animowane filmy. Pierwsze dwa: „Na sznurkach” i „Dwa kolory” wtechnice lalkowej, trzeci pt. „Czarownica Magdalena” to połączenie zdjęćaktorskich i animacji wycinankowej wykonanj na komputerze, czwarty, toteledysk dla zespołu Mechaniczny Kot pt. “What I Care” (wycinanka).Oprócz tego zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią. Jej filmy brały udział w licznych festiwalach, a “Czarownica Magdalena” zdobyładrugą nagrodę na fetsiwalu “Wydwy 2006” w Gdańsku.

Marta Stróżycka
Studentka PWSFTv i T Kierunek Animacja i Efekty Specjalne. Obecnie pracuje nad filmem dyplomowym pt. "Ptaki".

Jakub Wroński
Student Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Mateusz Jarmulski
Wciąż student animacji w PWSFTViT . Twórca takich filmów jak „Pudło”, „Łyżka”, „Jeden”.Pracował przy Oscarowym „Piotrusiu i Wilku” i (pewnie Oscarowej) „Świtezi”.Zapalony spacerowicz po marginesie świata. Obecnie realizuje dyplom pt. „Przewodnik” gdzieś na łódzkich Bałutach.